parallax background

Provođenje
Lovnogospodarskih
planova


U dobrom lovištu,
dobra kob!

Lovnogospodarska osnova je skup pravila i propisa koji reguliraju lov i upravljanje divljači. To uključuje stvaranje lovnih planova, određivanje kvota za lov, određivanje lovnog područja, te pravila i propise vezane za lovnu opremu i tehniku.


Lovna osnova je ključna za održavanje zdravih populacija divljači i zaštitu okoliša, te za osiguravanje da se lov provodi na humane i odgovorne načine. Osnova također omogućuje planiranje i upravljanje lovom kako bi se osigurala dovoljna količina divljači za lov, hranu i druge potrebe ljudi, te ujedno osigurava da se ne dođe do prelovljenja i da se divljač ne dovede u opasnost.

Što je to Lovnogospodarska osnova?

 

Prema Zakonu o Lovstvu1 defnicija Lovnogospodarske osnove, odnosno lovnogospodarska osnova definirana je kao planski akt kojim se detaljno uređuje gospodarenje određenom divljači i lovištem za određeno razdoblje u skladu s mogućnosti staništa te brojnosti i stanjem populacije divljači koja se uzgaja i prisutnosti zaštićenih vrsta.

Lovnogospodarska osnova donosi se u roku od 120 dana od dana potpisa ugovora koncesionara s Ministarstvom i čini sastavni dio ugovora.

 

Kako se i na koji način donosi Lovnogospodarska osnova?

 

Gore navedeni zakon definira da se lovnogospodarska osnova temelji na brojnom stanju svih vrsta divljači koje stalno ili sezonski žive u lovištu i na broju divljači koja se može uzgajati u lovištu, vodeći računa o prisutnosti strogo zaštićenih životinjskih vrsta koje utječu ili na koje utječe lovno gospodarenje, ne narušavajući pritom prirodne odnose među vrstama.

Brojno stanje divljači i struktura populacije koja se uzgaja odnosno može uzgajati u lovištu mora se postići u roku utvrđenom lovnogospodarskom osnovom, koji ne može biti duži od pet godina za sitnu, a deset godina za krupnu divljač.

Planiranje odstrela divljači mora biti u skladu s brojnim stanjem, dobnom i spolnom strukturom divljači u lovištu i potrebama za opstanak strogo zaštićenih i ostalih životinjskih vrsta.

No, kada se za uzgoj, zaštitu i korištenje pojedinih vrsta divljači donesu posebni nacionalni i akcijski planovi gospodarenja, s tim vrstama divljači gospodarit će se u skladu s navedenim planovima bez obzira na propis važećih lovnogospodarskih osnova.

Tko izrađuje i podnosi Lovnogospodarsku osnovu?

Lovoovlaštenik u zajedničkom lovištu donosi lovnogospodarsku osnovu za lovište na odobrenje nadležnom tijelu, a lovoovlaštenik u državnom i privatnom lovištu Ministarstvu.

Izradu lovnogospodarske osnove, lovovlaštenici najčešće povjeravaju pravnoj ili fizičkoj osobi koja posjeduje odgovarajuću licenciju Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije s položenim kolegijem iz lovstva.

Što mi je sve potrebno pripremiti za izradu Lovnogospodarske osnove?

Kako bi se akt lovnogospodarske osnove kvalitetno izveo i napisao, važno je da za pripremu i izradu lovoovlaštenik pripremi dovoljno svog vremena. Izrada lovnogospodarske osnove zahtjeva niz informacija koje je potrebno prikupiti o samom lovištu i o namjerama i intencijama lovoovlaštenika.

Osim navedenog u suradnji sa stručnjakom iz ovog područja potrebno je prikupiti i osigurati sljedeću dokumentaciju:

Što je to Bonitiranje lovišta?

Prema Pravilniku o sadržaju, načinu izrade i postupku donošenja, odnosno odobravanja lovnogospodarske osnove, programa uzgoja divljači i programa zaštite divljači je dokument kojim se utvrđuje najveći mogući broj divljači koji se može uzgajati u lovištu, koji ne remeti prirodne odnose između divljači i zaštićenih životinjskih vrsta, te njihovih prirodnih staništa i gospodarskih djelatnosti.

Bonitiranje lovišta obavlja se za gospodarski značajne vrste divljači koje u lovištu od prirode obitavaju odnosno koje se prvenstveno uzgajaju ili koja će se uzgajati, u skladu sa Stručnom podlogom. Mogući broj divljači za koju ne postoje upute za bonitiranje kao i drugih životinjskih vrsta, utvrđuje se procjenom.